Vyhlídkové lety balonem | Informace o létání horkovzdušným balónem

Využití horkovzdušných balónů

Horkovzdušný balón neslouží již k žádným výzkumným účelům, v dnešní době už ho nevyužívá ani armáda (dříve se používal ke špionáži). V součastné době je použití horkovzdušného balónu především ke sportovním účelům. Balón slouží nyní pro zábavu.

Druhy využití horkovzdušných balónů

Soukromé létání

Původní záměr využití horkovzdušného balónu je vyhlídkové létání. Soukromník složí výcvik balónu, který zakončí zkouškami a získá pilotní průkaz. Koupí si horkovzdušný balón a létá s rodinou pro radost. Protože je takových pilotů balónu v České republice více, organizuje se tzv. balónová fiesta. Tato akce pořá- daná balonáři zpravidla v nějaké zajímavé lokalitě (blízkost hradů, kulturních památek) za účelem společného létání. Fiesta je kulturní událost nejen pro majitele horkovzdušných balónů, ale také pro diváky. Mohou vidět nafukování balónu, jejich vzlet, mohou se proletět. Večer se většinou dělá ohnivá přehlídka kdy se topí do nafouknutých balónů a ty krásně září.

Let balonem - Chrudim a okolí

Reklamní létání horkovzdušným balónem

Po nějaké době se začal horkovzdušný balón používat jako reklamní poutač. V současnosti na obloze prakticky neuvidíte horkovzdušný balón bez reklamy. Obal balónu má obrovskou plochu a dá se na ni umístit velmi dobře čitelná reklama. Ta je navíc mobilní, čímž je umístění reklamy výhodné. Balónová reklama je atraktivní proto, že balón svojí velikostí, dokáže zaujmout téměř každého člověka. Vybrané peníze za reklamu putují na provozní náklady horkovzdušného balónu.

Sportovní létání horkovzdušným balónem

Sportovní létání horkovzdušných balónů dělíme do dvou kategorií. Závodní létání a adrenalinové létání (tvoření rekordů).

Let balonem - Chrudim a okolí

Závodní létání

Sportovní využití balónu představují závody horkovzdušných balónů. Jedná se o klání, jejímž účelem je určit vítěze, soutěžením pilotů a jejich horkovzdušných balónů podpořit rozvoj vzduchoplavby a posílit přátelství mezi piloty všech národností. Vítězem se stává pilot, který má na konci klání nejvyšší počet dosažených bodů.

Adrenalinové létání, překonávání rekordů

Adrenalinové využití horkovzdušného balónu je vytváření a překonávání různých rekordů. Správou všech leteckých rekordů je pověřena Mezinárodní letecká federace (FAI). Nad českými balónovými rekordy - Český balónový svaz (ČBS). FAI vytvořila pravidla, stanovila kategorie a druhy rekordů. Balóny rozdělují do kategorií 1-15 podle velikosti obalu, horkovzdušné balóny pak tvoří kategorie AX-1 až AX- 15. FAI uznává tři hlavní rekordy - nejdelší doba letu, největší dosažená vzdálenost a nejvyšší dosažená výška. Zaznamenává také speciální rekordy, např. nejkratší doba obletu Země. FAI vytváří a udržuje tabulky všech rekordů. Pokud se některý pilot rozhode, že překoná nějaký z rekordů, musí nejprve splnit určité požadavky popsané v pravidlech pro rekordy.